Taskusireeni testimine ja tehnline info

Algab ohuteavituseks mõeldud Taskusireeni võrgu testimine

Avaliku ja erasektori koostöös on valminud uudsel 5G ringhäälingulahendusel põhinev riikliku ohuteavituse Taskusireen testvõrk, mis võimaldab elanike kiiret ja usaldusväärset teavitamist eluohtlikes olukordades ka juhul, kui tavapärased sidekanalid ei toimi. Testvõrk katab praegu Harju-, Pärnu-, Järva-, Ida-Viru-, Lääne-Viru-, Rapla-, Viljandi- ja Tartumaad.

Taskusireeni testvõrk töötab digitelevisiooni sagedustel, mis võimaldavad edastada nii tele- kui ka raadioprogramme – praegu ETV-d ja Vikerraadiot – ning kriisiteavitusi otse nutitelefonidesse. Teavitused jõuavad kasutajateni hetkega ning hõlmavad heli-, valgus- ja vibratsioonisignaale ka juhul, kui telefon on hääletul režiimil. Taskusireeni testvõrk (mux8)  töötab digitelevisiooni sagedustel E40 (626 MHz) ja E41 (634 MHz), mobiilsidemaailmas tuntud kui n71 band.

„Võrgu töökindluse ja funktsionaalsuse kontrollimiseks viiakse läbi mitmeid katseid, millega hinnatakse ohuteavituse ahelat alates otsuse tegemisest ja sõnumi koostamisest kuni teavituse jõudmiseni lõppkasutajani. Tähelepanu pööratakse ka signaalide rakendumisele vastavalt ohutasemele, asukohale ning erinevatele seadmete seadistustele, nagu lennurežiimile,“ ütles Levira tehnoloogia- ja IT-direktor Kristo Kaasan.

Euroopa Liidus müüdavad nutitelefonid testvõrgus kasutatavat tehnoloogiat veel laialdaselt ei toeta, kuid arendustööde ja testide õnnestumisel tekivad eeldused tehnoloogia laiemaks kasutuselevõtuks Euroopas. See vajaks tulevikus ka vastavaid muudatusi seadusandluses ning muudatusi ja täiendusi sagedusplaneeringus.

Praegu on turul juba saadaval mõningaid 5G ringhäälingulahendusega telefone ning juhul, kui katsetuste käigus laekub ohuteade, palub projektirühm teatada sellest aadressil https://taskusireen.ee/.

Lisaks regulaarsetele tehnilistele testidele toimub 16. juulil suurem süsteemi testpäev, mille raames kontrollitakse Taskusireeni võimekust koostöös partneritega. Testpäevale on kaasatud ainult töörühm ja tavakodanikke see ei puuduta. „Taskusireeni testpäeva fookuses on tugevalt lõppkasutaja kogemus – TalTechi poolt aitame projektis osalejatena hinnata, kui hästi saavad inimesed teavitustest aru ja kuidas nad neile reageerivad. Just kasutaja vaade on ülioluline selleks, et tehnoloogilised lahendused toimiksid ka kriisiolukorras,“ ütles TalTechi projektijuht Anet Tammets.

Taskusireeni arenduse aluseks on läinud aasta alguses Tallinna teletornis tehtud esimesed süsteemikatsetused. Tänavu aprilli lõpus toimus teletornis taskusireeni esimene avalik katsetus, mille käigus sai näha, kuidas töötab reaalajas teavituste edastamine ning millist kasutajakogemust Taskusireen erinevates seadmetes pakub.

Taskusireeni projekti veavad Siseministeerium, Päästeamet, Kaitsevägi, Häirekeskus, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet, Siseministeeriumi Infotehnoloogia- ja Arenduskeskus, Riigiside Sihtasutus ja Riigikantselei. Tehnoloogilist arendust ja katseid viivad läbi Levira, TalTech, Tredess ning Nakolos. Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021–2027 vahenditest rahastava projekti elluviimist juhib Riigikantselei strateegiabüroo.