Taskusireen on Eestis arendatav tulevikutehnoloogia, mille eesmärk on võimaldada kiiret ja töökindlat ohuteavitust otse inimese nutitelefoni – ka siis, kui mobiilsidevõrk ei tööta või telefon on hääletu. Lahendus põhineb 5G ringhäälingutehnoloogial (5G Broadcast), mis kasutab levimiseks traditsioonilise mobiilside asemel ringhäälinguvõrku.
Senised kriisid, näiteks tugevad lumetormid või laialdased elektrikatkestused, on näidanud, et mobiilsidevõrgud ei pruugi igal pool või igal ajal toimida. Taskusireen on loodud selleks, et pakkuda alternatiivne, mobiilsidevõrgust sõltumatu kanal, mis aitab inimesi kiirelt ja märgatavalt teavitada ohtudest.
Taskusireen kasutab 5G ringhäälinguvõrku, mis levib sarnaselt televisiooni- ja raadiosignaalidele. Teavitused edastatakse seadmesse heli-, valgus- ja vibratsioonisignaaliga, isegi kui telefon on vaiksel režiimil. Lahendus ei vaja äppe ega internetiühendust ning võib jõuda kasutajani ka siis, kui mobiililevi puudub.
Praegu toetab 5G ringhäälingut (band n71, sagedused E40/E41 ehk 626–634 MHz) vaid piiratud arv telefone, mis on enamasti tehnoloogia testimiseks spetsiaalselt seadistatud. Tavaline nutitelefon veel enamasti Taskusireeni ei toeta, kuid see võib muutuda, kui tehnoloogia levib laiemalt.
Taskusireeni projekti veavad eest Siseministeerium, Päästeamet, Kaitsevägi, Häirekeskus, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet, Siseministeeriumi Infotehnoloogia- ja Arenduskeskus, Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutus ja Riigikantselei. Tehnoloogiat arendavad ja testivad hiljuti läbiviidud hanke tulemusel Levira ja TalTech. Projekt viiakse läbi Riigikantselei strateegiabüroo tellimusel ning seda rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021–2027 perioodi vahenditest.
Ringhäälingul põhineval 5G broadcasti ehk taskusireeni testimist tehakse Tallinnas, Pärnus ja Rakveres.
Selline asi võib tõesti juhtuda. Meil on teada vähemalt 12 mobiiliseadmete mudeleid, mis juba praegu toetavad ringhäälingu sagedusi. Oleme ääretult tänulikud, kui inimesed, kes ei osale testimisel, kuid kes saavad teavituse kätte annaksid sellest tagasisidet taskusireen.ee kodulehel.
Hetkel teadaolevad mudelid, milledele võib tulla ohuteavitus:
- Motorola RAZR Plus 2023 US
- Motorola Edge 50 Fusion
- OnePlus 13R US
- Google Pixel 6 Pro
- Google Pixel 7
- Samsung S25+ US
- Motorola G Power 2025 US
- iPhone 13 US
- Sony Xperia V
- OnePlus 10 Pro
- Fairphone 5
- OnePlus 11 5G
- Lisaks võivad testitavat ohuteavitust saada kõik inimesed, kellede telefon asub masti levialas, sõltumata oma reaalsest asukohast ja testimisel määtatud ohualast.
Taskusireeni testvõrk (mux8) töötab digitelevisiooni sagedustel E40 (626 MHz) ja E41 (634 MHz), mobiilimaailmas tuntud kui n71 band. See võimaldab edastada nii tele- kui raadioprogramme, praegu ETV ja Vikerraadio kanaleid, ning kriisiteavitusi otse nutitelefonidesse. Teavitused jõuavad kasutajani hetkega ning hõlmavad heli-, valgus- ja vibratsioonisignaale ka juhul, kui telefon on vaikse režiimi peal.
Testvõrk katab praegu järgmised maakonnad: Harjumaa, Pärnumaa, Järvamaa, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa, Raplamaa, Viljandimaa ja Tartumaa.

